Obozretnosť na internete je dôležitá, časť 2.

Temer v každom kvalitnom médiu vieš nájsť článok o tom, ako sa správne chrániť na internete. Avšak najlepšia je vždy osobná skúsenosť. Preto budem tento článok písať z môjho osobného pohľadu, čo všetko sa mi už na internete stalo a ako sa chránim pred zneužitím dát.
Ondrej Horák

Ondrej Horák

Takmer v každom kvalitnom médiu vieš nájsť článok o tom, ako sa správne chrániť na internete. Avšak najlepšia je vždy osobná skúsenosť. Preto budem tento článok písať z môjho osobného pohľadu, čo všetko sa mi už na internete stalo a ako sa chránim pred zneužitím dát. Tento článok ti prinášame v rámci Dňa počítačovej bezpečnosti. Obozretnosť na internete je každodenná súčasť všetkých, ktorí prichádzajú s ním do kontaktu.

MOBILNÉ ZARIADENIA

Okolo troch štvrtín používateľov smartfónov sveta využíva zariadenie s operačným systémom Android. Najčastejšie napadnuteľným systémom je práve tento. Je to „daň“ za jeho otvorenosť a až 87 % všetkých používateľov môže čeliť aspoň jednej kritickej chybe. Ako sa však vyhnúť týmto hrozbám a predchádzať im?

Dôležité je inštalovať aplikácie len z Obchodu Play. Mimo tento priestor neodporúčam inštalovať akékoľvek aplikácie, ktoré ti môžu ukradnúť nie len dáta zo smartfónu, ale aj údaje z kreditnej karty. Vedia inštalovať škodlivý softvér bez tvojho vedomia.

Ani Obchod Play ti nezaručuje, že tvoje údaje budú v poriadku. Google sa ich snaží kontrolovať a vo väčšine prípadov sa dostaneme k bezpečným aplikáciám, no nie je to vždy tak. Inštaluj len overené aplikácie. Hackeri sa snažia napadnúť najmä staršie a neaktualizované aplikácie.

Používaj antivírusový program. Na trhu je niekoľko kvalitných softvérov, ktoré ťa ochránia. Nemal by si zabúdať ich používať a pravidelne kontrolovať svoj smartfón.

Z nástrah na Android sa mi už nechcelo riešiť každodenné ohrozenia. Aktívne som využíval smartfóny na tejto platforme. Avšak po ohrození malwareom som prešiel ku konkurencií. Samsung aj Google v ich zariadeniach používajú hardware, ktorý chráni dáta na hardvérovej úrovni a zostávajú stále v smartfóne.

VPN

Svoju aktivitu pred nástrahami internetu si vieš zabezpečiť používaním Virtual Private Network, v skratke VPN. Najmä pri verejných WI-FI sieťach, na ktoré sa pripájaš cez mobilné zariadenia. Platí to rovnako pre Android aj iOS. Dôležitá ochrana by mala byť aj na notebookoch a stolných počítačoch. Určite sa na verejných WI-FInách neprihlasuj do banky alebo do iných citlivých účtov.

Výhodou je napríklad anonymné prehliadanie svojho bankového účtu a narábanie s financiami. Nevýhodou, čo sa stávalo aj mne, je pozeranie streamingových platforiem. Napríklad HBO nepodporovalo pozeranie z inej krajiny, než zo Slovenska. Tieto obmedzenia s VPN ti môžu nastať pri akejkoľvek službe, ktorú pravidelne používaš.

Na trhu existuje množstvo kvalitných VPN. Treba si prezrieť výhody alebo nevýhody každej z nich. Niektoré používajú lepšie šifrovacie protokoly, iné zas anonymnú registráciu a platbu Bitcoinom. Mne sa osvedčil ExpressVPN. Je síce drahší, ale my sme ho používali v rámci rodinného účtu. Platbu za využívanie tejto služby sme si rovnomerne rozdelili.

AKTUALIZUJ A POUŽÍVAJ ANTIVÍRUS

Veľa používateľov neaktualizuje svoje zariadenia. Tieto aktualizácie ti pomáhajú v boji proti bezpečnostným hrozbám a opravujú aplikácie alebo celé systémy. Kasperski spravilo výskum na 15 000 respondentoch, ktorí používali počítač, tablet alebo smartfón pre svoj pracovný alebo osobný život. Až 50 % používateľov odkladá svoje aktualizácie na neskôr. 2 % respondentov odpovedalo, že neaktualizuje vôbec.

Nájdi si deň a zapíš si ho do diára, kedy môžeš aktualizovať svoje aplikácie a systémy na svojich zariadeniach. Aktualizácie môžeš nechať na nedeľu, kedy je všeobecne útlm a zväčša máš všetky zariadenia pri sebe.

Nepodceňuj ani antivírus. Okrem phishingu a malwéru sa ti môže dostať do tvojho zariadenia aj trojský kôň. Na trhu je výber veľa antivírusových programov. Treba si čítať hodnotenia a reálne skúsenosti iných používateľov, tak ako pri výbere VPN. Aj tieto je potrebné z času na čas aktualizovať, pokiaľ nemáš vyžiadané automatické inštalácie. Nezabudni si nastaviť aj skenovanie zariadenia, pri ktorom môžeš odhaliť aj skryté hrozby.

P.S. NA ZÁVER

Dávaj si pozor aj na to, čo zdieľaš na sociálnych sieťach. Ak už raz niečo na net „zavesíš“, už sa toho nemusíš zbaviť. V internetovom priestore komunikuj s jasnou mysľou, aby si to potom nemusel ľutovať.

Predstavil som ti krátky súmár toho, čo by si mal pravidelne robiť pre ochranu svojich dát a samého seba na internete. Určite by sa toho dalo napísať oveľa viac, ale toto je úplný základ toho, čo by si mal robiť pravidelne. Ak ťa zaujal náš blog, ponúkame ti aj ďalšie články.

Facebook
LinkedIn
Twitter

Ďalšie články

Predošlé
Ďalšie