Obozretnosť na internete je dôležitá, časť 1.

Temer v každom kvalitnom médiu vieš nájsť článok o tom, ako sa správne chrániť na internete. Avšak najlepšia je vždy osobná skúsenosť. Preto budem tento článok písať z môjho osobného pohľadu, čo všetko sa mi už na internete stalo a ako sa chránim pred zneužitím dát.
Ondrej Horák

Ondrej Horák

Takmer v každom kvalitnom médiu vieš nájsť článok o tom, ako sa správne chrániť na internete. Avšak najlepšia je vždy osobná skúsenosť. Preto budem tento článok písať z môjho osobného pohľadu, čo všetko sa mi už na internete stalo a ako sa chránim pred zneužitím dát. Tento článok ti prinášame v rámci Dňa počítačovej bezpečnosti. Obozretnosť na internete je každodenná súčasť všetkých, ktorí prichádzajú s ním do kontaktu.

Bezpečnosť na internete je v dnešnom svete čoraz dôležitejšou otázkou, pretože takmer každý človek využíva internet na rôzne činnosti. Internet sa stal neoddeliteľnou súčasťou nášho každodenného života, od komunikácie s priateľmi a rodinou až po nakupovanie a bankovníctvo. Tak ako so všetkým, aj s používaním internetu sú však spojené určité riziká a je dôležité si ich uvedomiť a podniknúť kroky na ochranu seba a svojich informácií.

Jedným z hlavných rizík spojených s používaním internetu je možnosť krádeže identity. Ďalším rizikom je možnosť infikovania tvojho počítača malwaerom a iným škodlivým softvérom. A okrem týchto rizík existujú aj potenciálne nebezpečenstvá spojené s online vzťahmi.

HESLÁ

Zlepšujú sa aj systémy na ich prelomenie. Na úvodnom obrázku si môžeme všimnúť niekoľko hesiel, ktoré sú najviac používané na Slovensku. Nie sú dostatočne silné a sú ľahko prelomiteľné. Za tieto údaje ďakujeme aj NordPass.

Je veľmi dôležité z akých znakov budú heslá pozostávať. Je potrebné dodržiavať dĺžku hesla, kde sa odporúča zaplniť najmenej 10 miest a malo by pozostávať z malých, veľkých písmen, špeciálnych znakov a čísel. Nižšie na obrázku vidíme rýchlosť prelomenia jednotlivých hesiel.

Keď som začal používať internet, dával som si aj ja ľahké heslá. Jedného dňa mi prišiel email z nemenovaného webu, že moje heslo bolo prelomené. Našťastie používali systém, ktorý neumožňoval zmenu emailu, než som ne/potvrdil súhlas na zmenu. Párkrát sa mi snažil niekto prihlásiť aj do účtu na Instagram a Facebooku. Zachránila ma dvojfaktorová autentifikácia a heslá som si okamžite zmenil.

Neodporúčam však používať funkciu „zapamätania si hesiel“. Ak sa ti do tohto systému niekto nabúra, bude mať „na stole“ všetky tvoje údaje. Takúto službu ti ponúkajú napríklad rôzne prehliadače, aplikácie, Google alebo Apple. Keď už ju chceš alebo potrebuješ používať, zabezpeč si ju viacerými spôsobmi. Ako sú napríklad potvrdenie aplikáciou, zálohovým kódom alebo kódom z SMS. Tento spôsob sa nazýva dvojfaktorové overenie.

Rada na záver. Ak chceš mať svoje heslá v hlave, vytvor si svoj systém na vytváranie rôznych postupností, ktoré vieš aplikovať. Je to ten najlepší spôsob ochrany svojho bezpečia na internete. Maj svoju vlastnú logiku a tú neprezrádzaj žiadnej osobe.

PHISHING

Najčastejším spôsobom ako niekomu ukradnúť dáta je práve „Phishing“. Najviac sa využíva mailový spôsob, kde útočník kamufluje mail niektorej zo spoločností. Väčšinou sú to webové odkazy, ktoré sa podobajú na prihlasovacie formuláre. Ak ich používateľ vyplní, tieto dáta útočník získal prakticky zadarmo.

Aktuálne sa využíva aj forma SMS. V nej útočník pošle a napodobní URL štátneho webu. Poprípade to môže byť aj vo forme vyhrážok alebo žiadosti od polície. Polícia ťa takýmto spôsobom NIKDY neosloví.

V poslednom čase sa mi stáva, že po uverejnení inzerátu mi príde mail alebo napíšu SMS, že by kúpili produkt, ktorý som zavesil na inzertnom portály. Má to však jeden háčik. Pošlú mi odkaz s linkom, kde sa nachádza doručovateľská spoločnosť, ktorej akože predom zaplatili za môj tovar. Žiadajú odo mňa, aby som vyplnil informácie o karte a peniaze mi budú vyplatené, keď si poň príde kuriér.

Toto nikdy nerobte. Pokiaľ ti má niekto zaplatiť, nikdy nebude žiadať od teba údaje na karte.

Vždy si kontrolujte daný odkaz aj trikrát pred ich otvorením. Tieto podvodné stránky majú iné URL. Ako napríklad alza-cz.biz. Už teraz si môžeš všimnúť, že to nie je originálna doména. Tá sa totiž nachádza na alza.cz.

Pekný príklad bazárových phishingových správ si môžeš pozrieť na YouTube kanály Kluci z Prahy.

PREHLIADAČE A VYHĽADÁVAČE

Výber správneho prehliadača ti umožňuje mať detailnú ochranu nie len nad svojimi údajmi, ale aj nad počtom zobrazovaných a neželaných reklám. Aktuálne takmer všetky prehliadače sú dostatočné rýchle. Niektorý je rýchlejší po jednej aktualizácií, pri ďalšej už bude tretí v poradí. Preto sa nezameriavaj len na jeho rýchlosť.

Niektorí bohužiaľ musia používať aj tradičné prehliadače ako je Chrome, ktorý podporuje reklamné platformy.

Najbezpečnejší z prehliadačov je Brave. Je rýchly a má zabudovanú VPN, ktorú môžeš kedykoľvek využiť. Avšak tým, že ho budeš používať sa ti obmedzia jednotlivé funkcie, ktoré ti webové stránky môžu ponúkať. Rozhodnutie je len na tebe.

Dôležitým prostriedkom v rámci bezpečnosti sú vyhľadávače. Jedným z najznámejších je Google. Avšak obetuješ veľa dôležitých údajov, ktoré o tebe táto spoločnosť zbiera. Na druhú stranu ti z histórie prehliadania webov ponúka relevantné výsledky z reklám a nachádza sa tam viac odkazov ako na konkurenčných vyhľadávačoch.

Do popredia si cestu razí aj DuckDuckGo a odporúčam ho. Je potrebné si ho minimálne na týždeň otestovať a vyskúšať a ak ti nebude vyhovovať, môžeš sa vrátiť k tomu predošlému. Netreba sa ho báť a možno sám budeš veľmi prekvapený s jeho používaním.

Toto je niekoľko tipov, ktoré ti sám odporúčam. Pre pokračovanie „Obozretnosť na internete je dôležitá“ bude v ďalšom článku.

Facebook
LinkedIn
Twitter

Ďalšie články

Predošlé
Ďalšie